נדל"ן בקפריסין הטורקית – בליווי עורך דין טורקי בארץ

נדל"ן בקפריסין הטורקית – בליווי עורך דין טורקי בארץ

קפריסין הטורקית הפכה למקום בו בשנים האחרונות צברו תאוצה השקעות בנדל"ן. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמדובר בנכסים בעלות נמוכה שהופכים אותם להשקעה כדאית גם מבחינת השכרה שלהם.

יש להכיר בעובדה שקפריסין הצפונית נמצאת בתקופה של התפתחות חיוביות בתחומים רבים, בין אם בנוגע לכלכלתה, בתשתיות המתפתחות תדיר ואף בתחום התיירות. ניתן למצוא בחלק זה של האי כ-24 אוניברסיטאות שונות, מלונות פאר ותשתיות מתחדשות תדיר.

נכסים

המגוון הרחב בקפריסין הטורקית כולל דירות מודרניות קטנות בתוך הערים, וילות רחבות על חופי הים, בתים מסורתיים באזורי ההרים ואף נדל"ן של שטחי מסחר ומלונות. כעת אנו נמצאים עדיין בשלב של מחירים נמוכים וזאת לעומת חלקו הדרומי של האי, אך מנגד ניתן לראות מידי שנה מגמה של עלייה ולכן זה הזמן לנצל את הפוטנציאל הנדל"ני במקום.

חשוב להבין שככל שהנושא הפוליטי בין שני החלקים באי יגיעו לפתרון או הסדר, הדבר יביא באופן טבעי לעליית ערך גבוהה אף יותר של הנכסים בחלק הטורקי כמו גם זה היווני.

רווח ותשואה

מחירי השכירות נעים בין 100 ל-800 יורו כשהמחיר משתנה בהתאם לגודל הנכס וקרבתו למרכזי העיר והאוניברסיטאות. ניתן אף להשכיר את הדירות שבבעלותכם לטווחים קצרים של ימים עד שבועות, כשתקופות הקיץ ניתן להשכיר את הדירה ב-130 דולרים ללילה ואף יותר מכך. השכרה בתקופות אלו קלות וזאת למול העובדה שקפריסין נחשבת ליעד של חופשות בטן-גב המושכות אליו בחודשי הקיץ תיירים רבים מאירופה המחפשים אחר שכירויות קצרות אלו.

בנוגע לתשואת הנכסים, ניתן לראות מגמה ברורה של עליית ערך הנכסים מידי שנה.

תהליך רכישת נכס

במידה וקיבלתם החלטה על רכישת נכס בקפריסין הטורקית חשוב להכיר את תהליך הרכישה מקרוב.

בחירת מסלול התשלום:

פריסת התשלומים מתאפשרת כמובן במספר אופנים, בין אם באמצעות תשלום אחד ואף פריסה למספר שנים (תשלומי משכנתא).

במקרים ובהם מדובר על רכישת נכס במסגרת של בניה חדשה התשלום יתאפשר על בסיס התקדמות הבניה כש-25% ישולמו בעת החתימה על החוזה, 25% לאחר הנחת היסודות, 20% לאחר הקמת שלד של הקומה הראשונה, 20% לאחר קירוי ו-10% נוספים לאחר קבלת המפתח לנכס.

יש לציין שברגע שחתמתם על חוזה המחירים לא יכולים לעלות שכן אין כאן הצמדה למדד כלשהו. את התשלומים ניתן להעביר בהעברה בנקאית פשוטה, כרטיס אשראי (גם עסקה טלפונית) ואף במזומן.

תשלומי מקדמה

תשלום המקדמה יתבקש לאחר שבחרתם את הנכס והסכמתם על כל התנאים. נהוג לשלם תשלום מקדמה בסך של 2,000 דולרים.

חתימה על החוזה:

השלב בו העו"ד מכין עבורכם את החוזה באנגלית. אין צורך להיות נוכחים בשלב זה בקפריסין ובהחלט מתאפשר לקבל עותק מלא של החוזה בדואר האלקטרוני על מנת שתוכלו לעבור עליו. העסקה עצמה צריכה להירשם במשרדים הממשלתיים בקפריסין הטורקית.

מיסים

חשוב להכיר אודות התשלומים הנוספים מסביב: עלות עו"ד – משוערת בין 1,300 ל-1,500 פאונד, דמי רישום במשרדי הממשלה – 0.5% מערך העסקה, תשלום מס חד פעמי על קבלת בעלות – 1% עד 3% מערך הנכס, תשלום של 5% מע"מ לאחר קבלת בעלות על הנכס ומס שנתי של לירה טורקית אחת עבור כל מ"ר.

חברות ניהול

קחו בחשבון את האפשרות לעשות שימוש בחברת ניהול. גם בקפריסין הטורקית תוכלו ליהנות משירות שכזה כשבאי קיימות חברות ניהול שידאגו ללוות אתכם לאורך כל העסקה, במציאת שוכרים בהמשך ודאגה לתחזוקת הנכס באופן יומיומי.

מעמדן החוקי של הנכסים

חלוקת האי בשנות ה-70 לקפריסין הטורקית והיוונית יצר מצב שבו חשוב לתת את הדעת בנוגע לבעלות על השטח עצמו. באותן שנים קרה שקפריסאים רבים נאלצו לנטוש את בתיהם בחלק הצפוני של האי כשעברו דרומה.

חשוב להכיר את ארבעת מסמכי הבעלות הקיימים בשטח הטורקי:

  • Pre 1974 Turkish Free hold title 

שטח או נכס שהיה בבעלות טורקית לפני אירועי 74 ועל כן מדובר בקרקע בטוחה להשקעה.

  • Pre 1974 Foreign Freehold Title

שטח או נכס שהיה בבעלותו של אזרח זר לפני אירועי 74 ועל כן מדובר בקרקע בטוחה להשקעה.

  • TRNC Exchange Title

שטח או נכס שהיה בבעלות קפריסאים יוונים, ניתן לקפריסאים טורקים שאיבדו את אדמתם בדרום האי בעקבות המלחמה. שטחים הנחשבים מגובים בשטר קניין ולכן נחשבים גם הם בטוחים להשקעה.

 

 

  • TMD TRNC 

שטח או נכס שהיה בבעלות קפריסאים יוונים וניתן לקפריסאים טורקים ששירתו בצבא ו\או השתתפו במלחמה או בכדי לעודד הגירה אל קפריסין הטורקית. מדובר על נכס הנחשב לפחות בטוח להשקעה לעומת השלושה האחרים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram